Eveniment editorial: TNC – Purcărete & Boroghină. Pelerini în marele teatru al lumii

Vineri, 17 mai, de la ora 13.00, a avut loc un eveniment editorial la Teatrul Național „Marin Sorescu”, Sala Foaier, în cadrul Festivalului Internațional Shakespeare de la Craiova. În cadrul Sesiunii de Shakespearologie s-au lansat cărțile album TNC – Purcărete & Boroghină. Pelerini în marele teatru al lumii / NTC – Purcărete & Boroghină. Pilgrims of the Great Theatre of the World, de Ludmila Patlanjoglu.

Designer: Bogdan Căpîlnean
Editura Institutului Cultural Român
Au prezentat Maria Shevtsova, Maria Zărnescu și Liviu Jicman – Președinte ICR
Volum editat cu sprijinul: Fundația Alexandrion, JTI. Donație: Maria Tinca.

Într-o carte-album, povestea unui timp de aur al dialogului teatrului românesc cu teatrul lumii. Eroii ei sunt Teatrul Național Craiova și doi maeștri: Silviu Purcărete și Emil Boroghină.

Despre autoare: LUDMILA PATLANJOGLU

Cunoscut teatrolog și critic de teatru, profesor universitar doctor, conducător de doctorat la Universitatea de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale” București, Doctor Honoris Causa al Universității de Arte din Târgu-Mureș. Membru al Uniunii Teatrale din România (UNITER) și președinte onorific al Asociației Internaționale a Criticilor de Teatru (AICT) / secția română – Teatrologie.

A colaborat la importante publicații culturale din România și străinătate. Membru în board-ul revistei Critical Stages/Scènes Critiques a AICT/IATC. Director al Festivalului Național de Teatru „I.L. Caragiale” (edițiile 2002, 2003, 2020) și director al Congresului Mondial al Criticilor de Teatru organizat la București (2003). Inițiator al Proiectului „Thalia” – Premiul Criticii Mondiale acordat de AICT/IATC unor mari oameni de teatru din lume (trofeul realizat de scenograful Dragoș Buhagiar).

Foto: Andrei-Lucian Mustafa

Autoarea volumelor La vie en rose cu Clody Bertola (Ed. Humanitas, 1997; Ed. Nemira, 2023; Premiul Criticii, 1997), Regele Scamator – Ștefan Iordache (Ed. Nemira, 2004, 2018; Ed. Jurnalul & Curtea Veche, 2008; Premiul UNITER, 2004), Gigi Căciuleanu – OmulDans (Ed. ICR & Nemira, 2017 – 3 volume în română, englezăși franceză). Este distinsă cu Ordinul „Meritul Cultural în Grad de Cavaler“ („Pentru activitatea pusă în slujba promovării artei și culturii românești peste hotare”) acordat de Președinția României și cu Premiul UNITER pentru întreaga activitate.