Evenimente editoriale la Reuniunea Teatrelor Naționale Românești – conexiuni europene Ediția a IX-a (10-22 septembrie)

În cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești – conexiuni europene de la Chișinău, sub egida Dialog româno-universal, s-au lansat volume de teatru susținute cu spectacole.

TNC – Purcărete & Boroghină. Pelerini în marele teatru al lumii

de Ludmila Patlanjoglu (Editura Institutului Cultural Român)

Într-o carte-album, povestea unui timp de aur al dialogului teatrului românesc cu teatrul lumii. Eroii ei sunt Teatrul Național Craiova și doi maeștri: Silviu Purcărete și Emil Boroghină.

Moderator: Maria Zărnescu

Au participat: Ludmila Patlanjoglu, Emil Boroghină, Bogdan Căpîlnean, Cornel Huțanu, Aura Corbeanu, Ion Bogdan Lefter, Larisa Turea și Liviu Jicman – Președintele Institutului Cultural Român

Sponsori: Fundația ALEXANDRION, JTI, donație Maria Tinca

A urmat spectacolul-recital De la Ovidiu la Eminescu susținut de actorul Emil Boroghină, Societar de Onoare al Teatrului Național Craiova.

Gigi Căciuleanu – OmulDans

de Ludmila Patlanjoglu (Editura Institutului Cultural Român & Nemira)

Moderator: Ion Bogdan Lefter

Au participat: Ludmila Patlanjoglu. Gigi Căciuleanu, Bogdan Căpîlnean, Cornel Huțanu, Valerian Mareș și Larisa Turea.

Sponsori: JTI și Fundația Art Production

„Un talent uriaș cu sclipiri geniale”, „o imensă fantezie”, „un foarte mare dansator”, „genial coregraf român, internațional recunoscut” – sunt precieri care vin din partea unor nume ilustre: Pina Bausch, Maia Plisețkaia, Pierre Cardin, Ioan Holender. Copleșit, Gigi Căciuleanu, întrebat cine este, răspunde simplu: „Je suis quelquun qui danse”.

A urmat spectacolul Nocturn, un omagiu centenarului Miriam Răducanu, regia Gigi Căciuleanu, o producție Gigi Căciuleanu Romanian Dance Company & Fundația Art Production.

Regele nu moare

de Florin Ghioca (Editura Vremea)

Album de artă fotografică dedicat marilor actori Victor Rebengiuc, Mariana Mihuț și spectacolului Regele moare de Eugène Ionesco.

Sponsori: Aqua Carpatica, Domeniile Sâmburești, Banca Transilvania, Asociația „I Love Community” și TNB.

Au participat: Victor Rebengiuc, Mariana Mihuț, Florin Ghioca, Larisa Turea și Petru Hadârcă – Directorul Teatrului Național „Mihai Eminescu” Chișinău.

Volum lansat cu spectacolul Regele moare de Eugène Ionesco, regia Andrei și Andreea Grosu, producție TNB.

Dialog România-Canada

• Dramaturgia contemporană din Québec, 3 volume,
  • Teatrul Româno-Canadian: schimburi culturale și strategii manageriale

de Simona Hodoș (Editura Universitaria)

• Robert Lepage și teatrul de imagine – Ace și opium

de Cosmin Ionuț Vasilescu (Editura Universitaria)

Moderator: Larisa Turea

Au participat: Emil Boroghină, Ludmila Patlanjoglu, Alexandru Boureanu.